Whiskytasting med AvA

Är du en erfaren sommeliér vars lägenhet är sprängfylld av färgglada paffboxar, eller begränsar sig dina whiskyerfarenheter till ‘Jameson direkt från flaskan’? Oberoende är detta ett evenemang för dig!

Torsdagen den 11 mars kl. 19 ordnar SF-klubben tillsammans med whiskyklubben Aqua vitae Aboensis en lättsam whiskytasting via Zoom som lämpar sig för både nya och gamla whiskyintresserade. Under kvällen kommer vi smaka på tre unika Whiskyn under AvA:s ledning och Kulturkommittén kommer bjuda på lite program.

Deltagarna kommer kunna hämta sina tastingpaket från SF-klubbens kansli i ASA tisdag och onsdag kl. 13-16 i samband med betalning (cash). Länken till zoomrummet kommer skickas ut ca. 10 minuter innan evenemanget börjar till deltagarnas e-postadresser.

Anmälan öppnar torsdagen den 4:e mars kl. 12 på hemsidan. Evenemanget rymmer 21 ivriga tasters, plats 22-26 är reservplatser. Från och med söndag får även AvA-medlemmar anmäla sig om det finns platser kvar. Tastingpaketen kostar 9€ styck, men man får såklart dela om man vill (anmäl er isåfall tillsammans).

Vi ses på zoom! 🙂